Poslanci opäť schválili odmenu hlavnému kontrolórovi

Autor: Mikuláš Prokop | 9.3.2017 o 9:27 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  503x

Hlavnému kontrolórovi bola vyplatená odmena vo výške 5 934 €, pričom za štyri roky mu bola vyplatená odmena v celkovej výške 23 803,20 €. Poslanci mi nedovolili vystúpiť, nakoľko až 12 poslancov sa alibisticky nevyjadrilo.

Koncom februára sa v Považskej Bystrici konalo mestské zastupiteľstvo, pričom jeden z jeho bodov programu bol návrh na vyplatenie odmeny hlavnému kontrolórovi Sičákovi za rok 2016. Pred rokom som informoval, že poslanci schválili maximálne zákonom prípustnú odmenuvo výške 30% za rok 2015. Odmena vtedy vyvolala na mestskom zastupiteľstve „rozruch“. Preto sa očakávalo, že tento bod programu bude znova zaujímavý, aj keď sa už „trošku“ uskromnili a navrhli odmenu iba vo výške 25%. A veru, že to bolo aj riadne „predstavenie“. 

Zmätok pri podaní návrhu na vyplatenie odmeny Sičákovi:

Primátor Janas informoval, že nemá právo jeho odmenu navrhovať, a že sa jedná výhradne o právomoc poslancov, preto návrh odmeny podáva viceprimátorka Drevenáková, pričom to nie je tak, že by to bola jej iniciatíva. Vedenie diskusie odstúpil viceprimátorovi Máťošovi a následne, na počudovanie všetkých prítomných, si odišiel sadnúť do obecenstva.

Hoci poslanci schvaľujú odmenu každoročne a primátor Janas sa rokovaní doteraz zúčastňoval, urobil tak prvýkrát. Prečo? Že by si uvedomoval, že odmena pre kontrolóra nemá v očiach občanov sympatie?

Návrh opäť predkladala viceprimátorka Drevenáková, ktorá uviedla, že to dostala skôr úlohou, ako že by to bol jej návrh. Kontrolór je tu pre poslancov a informovala, že tak ako minulý rok navrhla odmenu vo výške 20%, pričom mestská rada ju sama pred rokom zvýšila na 30% a tento rok na 25%. Následne uviedla konkrétne príklady, ktoré kontrolór vykonal „nad rámec“ svojich pracovných povnností. Napríklad spolupráca pri tvorbe interných smerníc mesta, riešenie problémov miezd a odmien Centra voľného času či riešenie sťažností.

Zvláštne odôvodnenie odmeny:

Je to náhoda, že primátor Janas informuje poslancov, že to „nie je jej iniciatíva“, a súčasne viceprimátorka uvedie, že to dostala „skôr úlohou“? Potom je namieste otázka, koho návrh bol teda v skutočnosti predkladaný? Neviem posúdiť, či  uvedené činnosti boli nad rámec pracovných povinností, ale napríklad riešenie sťažností patrí do jeho pracovnej náplne. Podľa zákona o obecnom zriadení, hlavný kontrolór „vybavuje sťažnosti.“ V minuloročnom odôvodnení odmeny bolo uvedené „zároveň je odmena navrhnutá za súčinnosť pri vykonávaní kontroly NKÚ.“ Opäť podľa zákona o obecnom zriadení, hlavný kontrolór „spolupracuje so štátnymi orgánmi vo veciach kontroly hospodárenia s prostriedkami pridelenými obci zo štátneho rozpočtu alebo zo štrukturálnych fondov Európskej únie“, takže to bola jeho povinnosť.

Odôvodnenie odmeny považujem za nedostačujúce. Navyše podľa môjho názoru existujú prípady, na ktoré mal hlavný kontrolór upozorniť, ale neurobil tak. Napríklad v jednom z mojich článkov som poukázal na zlé hospodárenie Považskobystrických noviniek, a na skutočnosť, že za posledné roky 2014 a 2015 vykazovali najväčšie straty. Hlavný kontrolór o ničom takom neinformoval.

Poslanec Smatana sa opýtal viceprimátorky, od koho dostala tú úlohu? Viceprimátorka Drevenáková mu odpovedala, že to neni dôležité. Niekto to predniesť musí.

Občanov sa to netýka?

Poslanec Puček argumentoval, že mu je jasné, že kontrolór nie je závislý na odmene a upozornil na neformálne hlasovanie o odmene na facebooku, ktoré podľa neho často môže byť neodborné. Viceprimátorka Drevenáková doplnila, že ju mrzí ak niekto robí nejaké hlasovania na elektronických kanáloch, pretože toto je vec, ktorá sa týka týchto poslancov. Nech sa občan akokoľvek zaoberá dianím na meste, nemôže relevantne posúdiť, čo vlastne hlavný kontrolór robí.

Poslanec Puček a viceprimátorka Drevenáková samozrejme narážali na môj formulár, ktorý som pre občanov vytvoril. Mojím cieľom bolo zapojiť občanov do diania v našom meste a dať im môžnosť vyjadriť svoj názor k navrhovanému bodu programu, a teda či s odmenou súhlasia alebo nie. Netvrdím, že vyjadrenie občanov má byť záväzné, avšak určite môže byť aspoň smerodajné. Poslanci si tak môžu urobiť lepší obraz o názoroch ich voličov. Spochybňovať právo občanov vyjadriť sa a moju angažovanosť od poslanca Pučeka a viceprimátorky Drevenákovej považujem za nemiestne. Do hlasovania sa zapojilo 43 občanov, pričom všetci boli proti schváleniu odmeny. Verím, že ak by viac občanov vyjadrilo svoj nesúhlas s navrhovanou odmenou, aj poslanci by svoje rozhodnutie buď museli riadne odôvodniť alebo by ho pod tlakom voličov možno zmenili. Ďakujem všetkým občanom, ktorí sa do hlasovania zapojili.  

Súhlasím s poslancom Pélim, ktorý uviedol, že sú to síce poslanci, ktorí schvaľujú odmenu kontrolórovi, ale zároveň týchto poslancov zvolili považskobytričania, a preto majú právo vedieť, za čo presne dostane kontrolór odmenu.

Zbytočne štedrá odmena:

Za svoju prácu kontrolór dostáva plat, ktorý vôbec nie je zanedbateľný. Jeho mesačný plat v roku 2016 bol vo výške cca. 1 978 €. Odmena vo výške 5 934 € kontrolóra Sičáka určite poteší, veď je to viac ako môj ročný plat.

Za štyri roky bola Sičákovi vyplatená odmena v celkovej výške 23 803,20 €, za čo sa dá kúpiť napríklad 1-izbový byt v centre nášho mesta alebo nová škoda octávia. Vyvstáva tu otázka, či je táto odmena skutočne navrhovaná za kvalitnú prácu alebo za lojálnosť.

Viceprimátorka Drevenáková sa viackrát vyjadrila „niekto to predniesť musí“ alebo „návrh predkladám v podstate za Vás všetkých“, alebo „niekto to navrhnúť musí“.

Viceprimátorka Drevenáková sa teda obetovala, aby už štvrtý krát po sebe navrhla odmenu Sičákovi, lebo niekto to predsa „musí“ urobiť. Spravil som si rýchly prieskum a zistil som, že viaceré mestá ( napríklad Bytča, Púchov, Prievidza, Trenčín, Košice) odmenu hlavnému kontrolórovi za určitý rok ani len nenavrhli. Rád by som preto poukázal na chybnú argumentáciu viceprimátorky Drevenákovej, nakoľko v zmysle zákona o obecnom zriadení, „obecné zastupiteľstvo môže hlavnému kontrolórovi schváliť mesačnú odmenu až do výšky 30%“. Ide teda o právo navrhnúť odmenu, v žiadnom prípade nie o povinnosť.

Záver diskusie a hlasovanie o vystúpení občana k tomuto bodu:

Viceprimátor Máťoš ukončil diskusiu a informoval o mojej písomnej žiadosti o vystúpenie k tomuto bodu.

Ako ste si mohli všimnúť iba o 2 hlasy mi unikla možnosť vystúpiť. Oveľa smutnejšia však bola skutočnosť, že až polovica prítomných poslancov (8 nehlasovali + 4 sa zdržali) sa alibisticky nevyjadrila vôbec. Názor občana ich bohužiaľ nezaujíma.

Poslanci odmenu hlavnému kontrolórovi samozrejme schválili. Pozitívne vnímam, že oproti minulému roku, kedy proti odmene hlasovali iba 2 poslanci (Bandúrová a Péli), teraz bolo proti odmene až 6 poslancov (Bandúrová, Beranová, Péli, Pospíšilová, Smatana a Veličová).

Poslanci, ktorí schválili odmenu: Drevenáková, Holák, Keruľ, Korbašová, Kubovič, Macháč, Martaus, Matušík, Máťoš, Pekár, Panák, Steiner, Tomanová a Zvak.

Na záver by som rád apeloval na občanov mesta Považská Bystrica, že je dôležité zúčastňovať sa zasadnutí MsZ, na ktorých sa rozhoduje o takýchto dôležitých bodoch, aby sme spoločne vyvolali väčší tlak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?